bilinky? proč to neviskoušet!

Krásná, hebká a zdravá pokožka je středem zájmu žen všech generací od pradávných dob. Přiznejme si, která z nás by nechtěla mít pokožku vláčnou, jemnou bez kožních neduhů a vrásek? Královna Kleopatra se za účelem mladosti koupala v mléce, Marie Magdaléna sázela na vonné masti a oleje, nechvalně známá Čachtická paní věřila (alespoň podle pověstí) v omlazující účinky krve mladých panen. My se dnes zaměříme na osvědčené a dostupné recepty pro zdraví a krásu, které nás budou stát jen málo námahy a času. Tak proč to nevyzkoušet?

 

Hlavní bylinky podporující zdraví a vitalitu žen jsou:
kopřiva, řebříček, kontryhel, kokoška pastuší tobolka, heřmánek, přeslička, petrklíč.
Čaje při menstruačních potížích (silnější krvácení, křeče)
Přeslička a kokoška pastušítobolka mírní silné krvácení. Kopřiva nám zase dorovná úbytek železa. Řebříček a heřmánek mírní svalové křeče (stahy dělohy).
Varianty:
1 kávová lžička kopřivy, 1/2 kávové lžičky přesličky, 1 kávová lžička kokošky, 1 velká lžíce heřmánku
1 kávová lžička kopřivy, 1 kávová lžička řebříčku, 1/2 kávové lžičky přesličky nebo kokošky
Čaj spaříme a louhujeme asi 7 minut.
Pijeme 3 - 4 dny před menstruací a během menstruace.
Při menstruaci je také nezbytný přísun vitaminu C (černý rybíz, jahody, citron, pomeranč, petrželová nať, řeřicha, šípkový čaj) a vitaminu B6 - pyridoxinu (kvasnice, játra, banány, ořechy, ryby, pečené brambory). Svalové křeče mírní hořčík - Mg (cibule, majoránka, brambory, květák, mrkev, broskve).
Čaje při menopauze
Varianty:
1 kávová lžička kontryhelu, 1 kávová lžička řebříčku, 1/2 kávové lžičky kokošky
velká lžíce prvosenky jarní (petrklíč)
1 kávová lžička meduňky, 1/2 kávové lžičky kontryhele, 1/2 kávové lžičky přesličky
Čaj spaříme a louhujeme asi 7 minut.
Pijeme 1 - 2 hrnečky denně s přestávkami.
Naše tipy: Návaly zmírňuje čaj z meduňky. Při nadměrném pocení omýváme tělo odvarem ze šalvěje.
Dary přírody a kosmetika
Víte, že existují dva typy pokožky?
Jedna je heřmánková a jedna okurková. Já se řadím k heřmánkovému typu. Okurka ale mé pokožce nesvědčí, okamžitě se projeví reakce v podobě drobných pupínků. Zato heřmánek má pro mě blahodárný účinek. Kolegyně z práce to má opačně. Je citlivá na azulen obsažený v heřmánku, ale okurka jí náramně prospívá. Některé ženy vůbec nesnáší na kůži jakékoliv výtažky z ovocných látek. Proto je dobré vysledovat, co nám prospívá, a co ne, nejlépe kožním testem na zápěstí nebo předloktí. Tak se vyhneme nepříjemným kožním reakcím na obličeji a dekoltu.
Pro krásné vlasy
Nálev z řebříčku
Hrst řebříčkové natě spaříme v 1 litru vroucí vody. Necháme asi deset minut louhovat a scedíme. Teplým nálevem opláchneme vlasy po jejich umytí. Pomůže nám to při mastných vlasech a potížemi s lupy.
Nálev z kopřivy
Připravíme stejně jako předchozí nálev. Také pomáhá při mastných vlasech, podporuje jejich pružnost a lesk. Pro zvýšení efektu přilijeme do nálevu trochu octu, který odmašťuje a dezinfikuje.
Odvar z celeru
Na plátky nakrájený celer vaříme ve vodě asi 15 minut, necháme odstát. Tento odvar vlasy vyživuje a působí proti lupům.
Pro čistou a hebkou pleť
Maska z bezového květu, heřmánku a lipového květu.
Hrst rostlin v poměru 1:1 přelijeme vroucí vodou, necháme odstát, zabalíme do plátna (kapesníku) a přiložíme na obličej. Necháme působit asi 20 minut. Velmi účinné na mastnou pleť se sklonem k akné.
Maska z olšového listí a ovesných vloček
Hrst listí z olše spaříme ve vřící vodě, necháme odstát a přidáme hrst ovesných vloček. Nanášíme na obličej a necháme 15 - 20 minut působit. Maska čistí, prokrvuje a léčí záněty.
Maska z mrkve
Nastrouhanou mrkev přiložíme volně (nebo rozloženou v gáze) na obličej a dekolt. Necháme působit 10 - 15 minut. Pokožka se zvlhčí a vitamin A zpomalí stárnutí pleti a tvorbu vrásek. Pokud chceme pleť vypnout a stáhnout páry, přidáme ke strouhané mrkvi šlehaný bílek.
Náš tip: Na suchou a normální pleť můžeme k mrkvi přidat 1 žloutek a lžičku tvarohu.
Březová voda
Pro čištění mastné pleti, uvolnění ucpaných párů a regeneraci pleti použijeme čaj z hrsti březového listí spařeného v asi půl litru vody. Pleť omýváme podle možnosti 2 - 3krát denně.
Naše tipy: Stejným způsobem připravená pleťová voda z listů jitrocele pomáhá při mastné pleti s akné.
Pleťová voda z listí jahodníku stahuje páry a čistí pokožku.
Koupel ze dvou hrstí bobkového listu vylouhovaném ve vaně působí dezinfekčně při ekzémech a plísních. Můžeme aplikovat třeba jen na nohy, pokud máme potíže s plísněmi nebo svěděním právě v těchto partiích.
Podobná koupel z řebříčku zahojí hnisavé rány, prasklinky nebo hemeroidy. V zimě pomůže namáčet ruce do odvaru z řebříčku při popraskané kůži. Podobnou službu na vyléčení prasklinek kůže nám vykoná měsíček zahradní.
Pokud potřebujeme zchladit přehřátý organismus, poslouží nám k tomu čaj z máty, zeleného čaje, jitrocele, řepíku. Pokud naopak potřebujeme tělo zahřát, uvaříme si čaj z rozmarýny nebo mateřídoušky.

Tip z lékárny: Na hojení ran, popraskanou kůži a zacelení jizev pomáhá téměř zázračným způsobem mast Calcium Pantothenicum (už podle názvu obsahuje vápník a panthenol). Tato mastička se mi velmi osvědčila při hojení ranek na bradavkách při kojení, při hojení nastřižené hráze po porodu a vůbec při jakémkoliv zranění - prasklý puchýř, pořezání či škrábnutí.
Není toho mnoho, co bylo řečeno, ale zase jsme si o krůček blíže s přírodou a její čaromocí. Pomocí výše zmíněných rad si můžeme zkrátit čekání na jaro a zároveň tak vykonat blaho našemu tělu a pokožce. Tak příjemné experimentování!