halloween

 

Halloween

Halloween je svátek, který se slaví 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. V Česku se Halloween moc neslaví.

Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (Doslova: Předvečer / vigilie všech svatých / první nešpory), Halloween vychází původně z pohanského (keltského) svátku Samhain - pohanského nového roku (konce pohanského léta). Uživá se také název předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých.

Tradičními znaky Halloweenu jsou dýně, speciálně vyřezané se svíčkou uvnitř (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.

Mnoho Halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímání jejich spojení s čarodějnictvím. Když bylHalloween jako slavnost přejat do křesťanské kultury, začaly tyto symboly být vnímány jako znaky zla, spojení se Satanem.

Masky V dávných dobách Egypťané často používali masky jako zpodobnění jejich božstva. Egyptské umění obsahovalo komplikované masky které kryly celý obličej a Egypťané věřili, že ztělesňují božstvo v lidské podobě. Masky byly známé v germánštině jako ‚Grim‘ který byl také znám jako běžná část jmen bohů. Ve středověku křesťanská církev nošení masek zakázala a doporučila vyhnout se praktikám s nimi. Lidé však pokračovali v nošení na pohanských slavnostech, které přijali křesťané jako je například halloween a karneval.

Kočky Egypťané považovali kočku za posvátnou a jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Ve středověku byla římská bohyně lovu Diana považována za královnu čarodějnic, kočky souvisely s čarodějnictvím a byly považovány za „mazlíčka“ čarodějnic. Dnes se staly kočky jedním z populárních symbolů Halloweenu a černá kočka je často spojována s neštěstím a špatným znamením.

Sovy Sova zastupuje moudrou ženu z vesnice, známou jako léčitelku nebo bylinkářku jako byly například řecká bohyně moudrosti Athéna, Blodeuwedd, Lilith a Mari. Mari dokonce mohla vzít na sebe podobu sovy. Dnes jsou sovy spojovány s čarodějnicemi na Halloween. Například Harry Potter, vymyšlený čaroděj od Joanne Rowlingové, má sovu jako domácího mazlíčka a používá ji ke komunikaci.

Jaký je Halloween dnes?

Svátek byl skvělou hrou hlavně pro děti, které se večer vydávaly v maskách a převlecích strašidel a duchů  po domech příbuzných a známých, které radostně strašily svými převleky a pohyby - za to od nich získávaly sladkosti a ovoce. Tato  podoba Halloweenu udržela až dodnes a od konce 20. století pomalu proniká i k nám.

 

 

Halloweenské hry

Co se týká tradičních Halloweenských her, vracíme se až do dob Keltů, kdy slavnosti byly více zaměřené na oslavu kolem žní. Hry byly hrány s typickým sklizňovým jídlem a často předvídaly, zda se něco nějaké osobě stane - bude se vdávat, bude mít lepší časy… Důležitou roli hrála jablka při většině her a hrají i dnes. Halloweenských her je mnoho. Zde jsou příklady některých z nich :

 

Bobbing for Apples Nepochybně oblíbená a nejznámější Halloweenská hra ze všech. Necháme plavat jablka ve velké kádi s vodou. Cílem této hry je uchopit jedno z jablek a vyndat ho ven pouze za pomoci úst. Ruce musí být drženy za zády hráče. Kdo to jablko vytáhne má štěstí.

Apple Pass Tato hra může být hrána nejen s jablky ale i s pomeranči. Seřadíme děti do dvou řad, v každé řadě musí být stejný počet dětí. Děti musí přemístit jablko osobě za sebou za pomoci pouze brady. Jestliže někomu jablko upadne, musí tým začít od začátku od první osoby.

Apple Paring Každé dítě si vezme jablko, nůž na ovoce a talíř. Poté musí oloupat své jablko, vyhrává ten, kdo bude mít nejdelší a nejužší slupku.

Ghost Stories V této hře jde o to udělat maximální efekt. Příběh by měl být klasický duší příběh nebo městská legenda. Svíčky, divné nosy a skryté vtípky vytvoří ten pravý strach.

A máme tu opět poslední říjnový večer, který se v mnoha zemích světa nese ve znamení svátku Halloween. Svátek má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů a je symbolickým rozloučením s létem a staří Keltové tak dříve zároveň oslavili příchod nového roku. Půlnoc na přelomu měsíců říjen a listopad, nesla  název Samhain podle Keltského boha Samhaina (Sow - en, Anwinn), který byl podle starých Keltů pánem všech mrtvých. Podle keltské víry je tato noc  předělem mezi světem živých a světem mrtvých - nejkratší ze všech dní v roce.

 

Dlabeme dýně na Halloween

Ke svátku patří také řada dekorací a mezi ty nejznámější patří například vydlabané dýně, do kterých se vyřezává obličej strašidel a duchů z podsvětí. Svíčka umístěná dovnitř dýně potom ve tmě vdechne tváři život a dodá magickou atmosféru. V prastarých dobách měly ohně duším zemřelých svítit na cestu do světa. Za úsvitu potom bůh mrtvých Samhain duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Keltové pojímali Halloween zvesela a netruchlili po svých zesnulých. Věřili, že smrt je přirozenou součástí života.

připravíme si dýni, misku, různé typy nožů, jehlu na špízy, plácačku na mouchy a vosy, a hlavně dávku trpělivosti
nejdříve si v horní čtvrtině nařízneme dlouhatýnským nožem vršek dýně i se stopkou, je dobré si to nejdříve předkreslit a pak začíná zřejmě nesložitější část vyřezávání - totiž oddělit od sebe vršek a spodek dýně – doporučujeme dlouhý nůž a při každém řezu pořádně zakvedlat, a hlavně držet pořádně stopku a snažit se ji táhnout směrem nahoru.
pokud se vám podaří odříznou vršek dýně od spodního dílu, nejste pořezaní ani otrávení touto piplačkou, máte nejhorší za sebou
vnitřek dýně vydlabeme lžičkou
nakreslíme si tužkou na dýni motiv, který chceme vyřezávat, spousta je jich na internetu, ten můj navrhl Lukášek, no a pak už jen řežeme a řežeme

doporučujeme svíčku dát do skleničky, aby ji nesfoukl vítr.

 

 

Vyrábíme Halloweenské masky

V noci Samhain probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Také dnes se v ulicích můžete v různých zemích na Halloween setkat se záplavou masek a bujarými slavnostmi. Pro nabídku Halloweenských masek se podívejte na kompletní sortiment našeho internetového obchodu Veselé dýně.

 

Anketa

dlabali jste také dýně???

jo (8)
80%

ne (2)
20%

Celkový počet hlasů: 10